Logo

Anna-Kaisa Saari toiseksi Vuokatin Aateli racessa

Vieremän Koiton Kerttu Niskanen oli selvästi paras nainen tiistain ja keskiviikon Vuokatin Aateli Racessa. Kilpailun ratkaisseessa takaa-ajossa Niskanen nousi Vuokatinvaaran päälle ylivoimaisena ykkösenä.

Tiistai-illan prologivoittaja Niskanen oli keskiviikon käynnistäneen maastojuoksun kuudenneksi nopein vajaa puoli minuuttia Heidi Kuuttisen takana. Maalissa Niskanen oli 1.18 ennen toiseksi sijoittunutta Oulun Hiihtoseuran Anna-Kaisa Saarta. Vuokatti Ski Team Kainuun Vilma Nissinen oli kolmas noin 10 sekuntia Saaren perässä ja kahdeksan sekuntia neljänneksi sijoittunutta Pöytyän Urheilijoiden Johanna Matintaloa edellä. Matintalon takana viidenneksi kilpailussa tuli Anne Kyllönen.Vuokatin Aateli Race – naisten kärki

1. Kerttu Niskanen
2. Anna-Kaisa Saari +1.18,4
3. Vilma Nissinen +1.27,9
4. Johanna Matintalo +1.34,7
5. Anne Kyllönen +1.55,3
6. Rebecca Immonen +2.21,8
7. Anita Korva +2.44,0
8. Maija Hakala +3.11,9
9. Heini Hokkanen +3.13,4
10. Heidi Kuuttinen +3.39,7

Naisten Aateli racen 1,6km mäkiprologissa Marjaana Pitkänen sijoittui hienosti kolmanneksi ja Lauri Mannila miesten puolella sijalle 11  101 hiihtäjän joukossa.

Nuorten 18v kilpailussa Niilo Moilanen sijoittui myös loistavasti sijalle 4.
Onnittelut hienoista sijoituksista seuramme hiihtäjille.
Tästä on hyvä jatkaa kautta eteenpäin.